Tracisz klientów salonu? To mogą być winowajcy
18

lutego

Tracisz klientów salonu? To mogą być winowajcy

Każdemu przedsiębiorcy może się to przytrafić - po długim, dochodowym sezonie, liczba nowych i powracających klientów systematycznie spada. Najgorsze jest to, że próbowałeś wszystkiego, aby ich przyciągnąć, ale bezskutecznie. Aby rozwiązać takie problemy, ważne jest, aby podejść do problemu od korzeni - przyczyny, dla której tracisz klientów.

Dla doświadczonego fryzjera i właściciela salonu, utrata klientów zdarza się w regularnych odstępach czasu - po wakacjach, świętach, czy Nowym Roku. Klienci salonu po prostu wracają do pracy i podrzucają swoje dzieci do szkoły. Ci, którzy są lojalni wobec Twojej firmy będą wracać, natomiast niektórzy jednorazowi klienci szukają innych salonów, które odpowiadają ich potrzebom. Ale co zrobić, jeśli liczba utraconych klientów przewyższa liczbę nowych - co może być tego przyczyną?

Poznaj swoje liczby

Zanim wpadniesz w panikę - na ile jesteś pewien, że straciłeś znaczną ilość klientów? Czy jest to poparte liczbami, czy przeczuciem? Pamiętaj, że w takich sytuacjach dane są jedynym rzeczowym dowodem, więc upewnij się, że regularnie je sprawdzasz. Z pomocą systemu ewidencji klientów Versum wygenerujesz raporty dotyczące retencji klientów i znajdziesz klientów, którzy od jakiegoś czasu nie odwiedzają Twojego salonu.

Co więc zrobić, jeśli raporty pokazują, że Twój biznes stracił znaczną ilość klientów w porównaniu do poprzednich okresów? Po pierwsze, nie wpadaj w panikę - zacznij od szukania potencjalnych winowajców. Oto kilka najczęstszych z nich, z którymi często borykają się właściciele salonów i styliści:

Konkurencja

Kiedy po raz pierwszy otworzyłeś drzwi swojego salonu, mogłeś być tym szczęśliwym właścicielem, który nie miał prawie żadnej konkurencji w zasięgu wzroku - biznes kwitł, a klienci regularnie zalewali Twój salon. Ale odkąd za rogiem otworzył się nowy salon kosmetyczny, możesz zauważyć stały spadek liczby klientów. Twoi klienci mogą być ciekawi nowego biznesu, więc naturalnie przylatują do niego. Chociaż może to wywoływać panikę, nadal masz przewagę - działasz na rynku dłużej i masz lepszą reputację.

Przyciągnij klientów z powrotem, wprowadzając program lojalnościowy lub organizując imprezy. Program lojalnościowy prowadzony w systemie Versum przyciągnie klientów dzięki systemowi nagród, który przyznaje punkty klientom za zakupy i inne działania, pozwalając im odbierać nagrody w Twoim salonie. Organizowanie wydarzeń jest idealnym sposobem na stymulowanie przepływu klientów, ponieważ wnosi świeżą energię i coś, na co warto czekać w salonie!

Podwyżki cen

Czy w ostatnim czasie nagle podniosłeś swoje ceny? Jeśli czekałeś do ostatniej chwili z wysłaniem listu informującego klientów o podwyżce cen, może to być winą ich niedawnego zniknięcia. W tej sytuacji najlepiej postawić się na miejscu klienta - gdyby Twoja ulubiona firma postanowiła podnieść ceny bez Twojej wiedzy, najprawdopodobniej zniechęciłbyś się do niej w rezultacie. Ale czy to oznacza, że powinieneś całkowicie unikać podwyżek cen? Oczywiście, że nie, ale upewnij się, że stworzyłeś powiadomienie o podwyżce cen w salonie.

Aby to zrobić, zdecyduj, które zabiegi i produkty chcesz podnieść ceny w pierwszej kolejności - i dopiero wtedy wymyśl szablon pisma o podwyżce cen w salonie, informując klientów o nadchodzących zmianach. Klienci najprawdopodobniej nie będą zadowoleni, więc możesz rozważyć zaoferowanie starych cen dla klientów, którzy przyniosą do salonu osoby polecone lub udostępnią Twoje posty w mediach społecznościowych. Zawrzyj tę informację w szablonie listu z informacją o podwyżce cen i wyślij go bezpośrednio do wszystkich swoich klientów poprzez moduł e-mail marketingu Versum. W ten sposób klienci będą zachęcani do pomocy w rozwoju Twojego biznesu, aby zgarnąć kilka okazji!

Reputacja

W dzisiejszych czasach, słowa podróżują szybciej niż prędkość światła - wszystko dzięki sieciom mediów społecznościowych. Twitter, Facebook i Instagram to idealne miejsca, aby dzielić się doświadczeniami, zdjęciami i promować firmy - lub od nich stronić. Niestety, potencjalni klienci są bardziej zainteresowani negatywnymi opiniami niż pozytywnymi. Jeśli Twój salon otrzymał ostatnio tylko jedną złą ocenę, to wystarczy, aby znacznie obniżyć liczbę potencjalnych klientów, nawet jeśli większość wcześniejszych ocen była pozytywna.

Mimo, że wyjście z tej sytuacji może być trudne, jest to możliwe! Po pierwsze, odpowiedz na negatywną recenzję w sposób inteligentny i profesjonalny. Zachęć klienta do powrotu na darmowy zabieg lub produkt - ważne jest, aby o tym wspomnieć, ponieważ inni potencjalni klienci zobaczą Twój komentarz i to, że dbasz o doświadczenia swoich klientów. Jeśli jednak pojawi się wiele negatywnych opinii, zareaguj na nie odpowiednio i zorganizuj wydarzenie z darmowymi torbami z upominkami i zniżkami na zabiegi, aby dać uczestnikom przedsmak tego, co masz do zaoferowania!

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, pracując nad tym, aby klienci wracali do Twojego salonu, jest oferowanie wartościowej propozycji, która daje klientom powód, dla którego powinni wybrać właśnie Twój salon, a nie inny. Z pomocą Versum, sprawdzaj swoje statystyki i regularnie kontaktuj się z klientami, aby do Ciebie wracali. Wypróbuj system za darmo już dziś!

Wypróbuj Versum za darmo

[Total: 2 Średnia: 5/5]

Table of Contents

  • Poznaj swoje liczby
  • Konkurencja
  • Wzrost cen
  • Reputacja
Zapisz się do newslettera Politykę prywatności można przeczytać tutaj.