Zapuszczamy brodę – poradnik dla początkujących
26

kwietnia

Zapuszczamy brodę – poradnik dla początkujących

Posiadanie brody jest bardzo modne, ale od teorii do praktyki jest tutaj zazwyczaj dość daleka droga. Bardzo łatwo jest stać się ekskluzywnym menelem, a tego raczej byśmy nie chcieli.

Zadbany brodacz

Tak zwana lumberseksualność to odpowiedź świata mężczyzn na zniewieściały metro seksualizm. Najważniejszym, chociaż oczywiście nie jedynym atrybutem mężczyzny lumberseksualnego, jest buny zarost. Co ciekawe, na początku chodziło raczej tylko o wielką czuprynę, ale niedługo potem środek ciężkości przesunął się mocno w dół twarzy i najważniejszym elementem całej stylistyki jest dzisiaj bez wątpienia właśnie odpowiednio zadbana broda.

Pierwsze kroki w zapuszczaniu brody

Na samym początku, zanim pozwolimy brodzie urosnąć chociaż na milimetr, trzeba się upewnić, że naprawdę chcemy dołączyć do świata brodaczy. Trzeba sobie też dokładnie uzmysłowić, dlaczego planujemy iść właśnie w tym kierunku. W tym momencie trzeba również zmierzyć siły na zamiary. Nie wszyscy mężczyźni mają gęsty zarost na twarzy i jeśli u nas właśnie tak to wygląda, znacznie lepszym pomysłem będzie pójście w kierunku niewielkiego zarostu.

Zapuszczanie i pielęgnacja brody

W ciągu pierwszych dwóch tygodni zapuszczania brody będziemy się przyzwyczajać do samego konceptu posiadania włosów na twarzy. W tym czasie mogą one nam nawet przeszkadzać, ale to mija i w ogóle nie wszyscy panowie mają z tym jakikolwiek problem. Ważne jest, by przez pierwsze dwa miesiące pozwolić brodzie na nieskrępowany wzrost. W tym czasie jeszcze nie trzeba, ale już można stosować odpowiednie kosmetyki. Pierwsze strzyżenie zazwyczaj planuje się na trzeci miesiąc i wtedy powinien to zrobić profesjonalista. W dalszej części naszej przygody z brodą będziemy sobie radzili już sami.

mężczyzna z brodą

Fryzura na dole

Broda wcale nie różni się jakoś wyraźnie od fryzury. Oznacza to, że powinniśmy o nią dbać dokładnie tak samo, jak dbamy o nasze włosy, czyli powinniśmy zapoznać się z barberem, fryzjerem od brody, posiadać odpowiednie szampony i odżywki, a do tego korzystać z pomad i olejów ułatwiających pielęgnację brody.

Obliczanie wzrostu włosów

Włosy nie rosną zbyt szybko. Szacuje się, że w ciągu miesiąca włosy przeciętnego mężczyzny rosną o około 1,5 centymetra, co oznacza maksymalnie 0,5 milimetra na dobę. Dotyczy to włosów na całej głowie, więc i brody. Z tego powodu zapuszczanie brody jest raczej zadaniem dla cierpliwych, bo porządna, pięciocentymetrowa broda zajmie nam co najmniej kwartał, a zazwyczaj znacznie dłużej, bo dopiero uczymy się jej pielęgnacji.