26

kwietnia

Dbamy o zarost

 

W czasie golenia brzytwą o połowie sukcesu będzie można mówić, gdy dobrze nawilżymy zarost i skórę. Odpowiednia brzytwa również ma bardzo duże znaczenie. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie jak wybrać taką najlepszą pod kątem naszych oczekiwań.

Wstęp do brzytwy

Już w czasie czytania opisów brzytew w specjalistycznych sklepach będzie można napotkać różnorakie charakterystyki, które podpowiedzą nam na co się decydować. Najczęściej zwraca się uwagę na rozmiar, wklęsłość, kształt czoła oraz materiał z jakiego wykonana jest rączka. Warto także sprawdzić jaka terminologia jest stosowana przez sprzedawców.

Co do zasady ostrza wykonane mogą być albo ze stali węglowej albo nierdzewnej. W sprzedaży mamy jednak do czynienia z rozwiązaniami, które wykorzystano ze stali damasceńskiej. Każdy z tych rodzajów ma charakterystyczne cechy.

Stal węglowa

Jeśli ostrze przygotowane jest ze stali węglowej naostrzenie nie powinno być problemowe. Niestety ostrze takie charakteryzuje się większym stopniem podatności na rdzę i oksydację. Dbanie o nie wymagać będzie wycierania go ściereczką nawet po przypadkowym zetknięciu z naszymi palcami. To najlepsza ochrona przed przebarwieniem.

Stal nierdzewna

Stal taka nie będzie się już ostrzyć tak łatwo jak węglowa. Jego codzienne utrzymanie nie wymaga od nas wielu prac co na pewno będzie wygodne dla osób niedoświadczonych.

Stal damasceńska

Stal damasceńska zwraca na siebie uwagę dlatego, że jest twarda i raczej trudna w obróbce. Posiada zalety, ponieważ długi czas utrzymuje ostrość. Zaliczana jednak do drogich rozwiązań co będzie związane ze skomplikowanym procesem produkcji.

narzędzia barbera

Rączka brzytwy i jej tajemnice

Jeśli chodzi o rączki brzytwy są one mocno zróżnicowane. Monolitu nie stanowią materiały i kolory. Rączki są w różnoraki sposób profilowane, dlatego trzeba ten element brać pod uwagę, by mieć taki sprzęt, z którym będzie się nam pracował najwygodniej.

Ostrze brzytwy i jego szerokość

Szerokość ostrza mierzy się od grzbietu do krawędzi i mówi się tutaj o szerokości 5/8 oraz 6/8. Jeśli mamy dość szerokie ostrze zyskamy dzięki temu szansę na to, by zbierać większą ilość piany i nie będzie trzeba często wycierać ostrza. Niestety ostrze takie nie będzie zbyt poręczne w przypadku miejsc, do których trudno się dostać.

Charakterystyka czoła brzytwy

Mówiąc o czole mamy na myśli końcówkę ostrza, możemy się spotkać z różnorakimi kształtami. Z historycznego punktu widzenia kształt czoła nie wiązał się z przeznaczeniem, ale wynikał z tego, gdzie produkt był produkowany.

Jakie znaczenie ma wklęsłość brzytwy?

Wklęsłość jest oznaczana w systemach czwartych przy czym 4/4 to jeden szlif. Nowoczesne brzytwy właśnie mają ten poziome wklęsłości.