26

kwietnia

Golenie brzytwą

Golenie za pomocą brzytwy przez długi czas było uważane za zjawisko niszowe. Ciekawostką może okazać się jednak fakt, że we współczesnym świecie tradycyjne golenie brzytwą uznawane jest za zabieg wyjątkowy, wręcz luksusowy i można wykonać je w renomowanych salonach fryzjerskich.

Zainteresowanie tego typu zabiegiem rośnie z roku na rok. Zabieg sam w sobie jest trudniejszy, jednak efekty znacznie lepsze niż te uzyskane za pomocą współczesnych golarek. Podstawowym narzędziem, poza profesjonalnym podejściem, jest dobrze wyprofilowana i naostrzona brzytwa. Fakt ten dotyczy także zabiegów wykonywanych w zaciszu własnego domu – brzytwę co jakiś czas trzeba ostrzyć.

Ostrzenie i szlifowanie brzytwy

Ostrzenie brzytwy bywa określane mianem szlifowania lub polerowania, głównie ze względu na to, że narzędzie to nie wymaga wymiennego ostrza.

Do ostrzenia brzytwy służy kamień, najlepiej wykorzystać w tym celu kamień belgijski, w którego składzie znajdują się kwarcyty, rozłożone w jednorodny sposób, pozwalające na ścieranie i ostrzenie narzędzi. Kamień belgijski jest znany również jako biolit.

Ostrzenia na kamieniu należy wykonywać kilka razy w roku lub w sytuacji, gdy ostrzenie na pasku okaże się niewystarczające, bo ostrze nadmiernie się stępiło.

Od czego zacząć ostrzenie brzytwy?

Przed rozpoczęciem ostrzenia brzytwy, należy zwilżyć kamień za pomocą wody. Brzytwę należy przyłożyć grzbietem równolegle do końca kamienia i ostrzem w jego kierunku, czyli odwrotnie niż w przypadku ostrzenia na pasku. Podczas ostrzenia należy wykonywać lekkie, równomierne ruchy. Po zakończeniu ostrzenia konieczne jest wypolerowanie brzytwy za pomocą skórzanego paska. Ważne jest to, aby pasek był stabilny, dlatego też jeden jego koniec należy przymocować do stałego elementu.

Ostrzenie należy powtórzyć 20 razy, natomiast polerowanie czterdzieści razy.

Przed każdym goleniem należy szlifować brzytwę.

Golenie brzytwą w salonie fryzjerskim

Golenie za pomocą brzytwy można wykonać również w salonie fryzjerskim, choć w tym przypadku działanie to będzie miało nieco inny charakter i przebieg niż w warunkach domowych, można także liczyć na większą dokładność.

Ze względu na sanepidowski zakaz używania brzytew wielokrotnego użytku,fryzjerzy i barberzy używają wyłącznie brzytew jednorazowych, w których klinga brzytwy nie ma ostrza, a jedynie uchwyt na żyletkę jednorazową. Zabieg ten jest bezpieczny, higieniczny, a co ważniejsze, minimalizuje ryzyko zarażenia.

Niektórzy twierdzą, że jednorazowe brzytwy nie mają tego uroku, co tradycyjne, inni stawiają natomiast przede wszystkim na bezpieczeństwo.