Dzisiaj trudno jest dbać o swój wygląd zewnętrzny, jeśli nie korzysta się z pomocy specjalisty. Do każdego elementu ciała konieczne jest dostosowanie odpowiednich kosmetyków – także w przypadku panów. A chodzi tutaj nie tylko o sam ubiór, ale też o pielęgnację całego ciała.
Fryzjer, kosmetyczka, masażysta, stylista paznokci – tych specjalistów odwiedza się najczęściej. Każde z nich wykorzystuje w swej pracy specjalne narzędzia. W przypadku fryzjera jest to starodawna brzytwa.
Ostra brzytwa
Z fryzjerem najbardziej kojarzą się współczesne urządzenia: prostownice, suszarki, maszynki do golenia itd. Jednak dawniej obchodzono się bez nich. Brzytwa to narzędzie, które przez lata spotykało się w salonach fryzjerskich. Kojarzy się ją z goleniem mężczyzn. Dbałość o brodę i wąsy była dawniej cechą mężczyzn. Wszyscy udawali się do fryzjerów, aby dokładnie zajęli się ich włosami i brodami. Dzisiaj często wydaje się, że to przestarzała metoda dbałości o wygląd.
Zdarza się, że mężczyźni zamiast fryzjera wybierają własnoręczne przycięcie zarostu w domu. Mimo to brzytwy wciąż są w obiegu. Zaopatrzone są w nie wszystkie wysokiej klasy salony fryzjerskie. Mają one troszczyć się o elegancki wygląd brody, ale też zadbać o fryzurę. Samodzielnie już raczej nikt brzytwy nie używa, ponieważ nie jest to proste. Dobrze posługują się nią pewnie jedynie kolekcjonerzy. Lepiej oddać tę sprawę fachowcom, którzy z włosami rozprawią się profesjonalnie i sprawią, że fryzura będzie elegancka i zachwycająca.
Najważniejsze cechy brzytwy
Aby brzytwa była użyteczna, musi być wykonana z dobrych materiałów. Dobrze jest wyposażyć się w zestaw szybkiej wymiany noży. Pomaga to w używaniu tego narzędzia. Jeśli chodzi o uchwyt, to może on być wykonany z aluminium albo stali nierdzewnej. Brzytwa powinna mieć taki uchwyt, który pozwala ją wygodnie trzymać. Tylko profesjonalne brzytwy mogą posłużyć przez długi czas.
Nie tylko do brody
Brzytwy można też używać do układania włosów. Użycie ostrej brzytwy sprawi, że fryzura będzie dobrze się układać. Te dobre narzędzia wcale nie są bardzo drogie. To wydatek kilkudziesięciu złotych. Nadają się one i do podcinania brody, i do włosów, a nawet do wycinania wzorków na włosach. W przypadku tańszych brzytw trzeba liczyć się z tym, że są one wyposażone w zwykłe żyletki. Natomiast taka, która ma wymienne noże kosztuje trochę więcej, ale za to dłużej posłuży, będzie bezpieczniejsza dla włosa i obejdzie się z nim bardzo precyzyjnie.