Nauka ujawnia sekret trwałości brzytwy
23

lipca

Nauka ujawnia sekret trwałości brzytwy

Czas i przypływ zużywają wszystkie rzeczy, nawet jeśli jest to metalowa maszynka do golenia, a przypływ jest w zlewie w łazience. Każda maszynka staje się tępa. Stanie się to w dowolny sposób, niezależnie od tego, czy golisz się nią codziennie, czy też co kilka dni. 

"Utrzymywanie ostrza w stanie suchym ma znaczenie" - mówi Robert Ambrosi, właściciel firmy Ambrosi Cutlery, która ostrzy noże w wielu komercyjnych kuchniach Nowego Jorku. "A ostrza żyletek są cienkie, co czyni je jeszcze bardziej podatnymi na korozję."

"Gdybyśmy mieli zabrać nasze żyletki i wysuszyć je za każdym razem, gdy ich używamy", mówi Thomas Eagar, profesor inżynierii materiałowej na wydziale materiałoznawstwa i inżynierii MIT, "prawdopodobnie pozostałyby ostre przez sześć miesięcy". Podnosząc poprzeczkę jeszcze bardziej, Eagar mówi, że "Gdybym miał spłukać maszynkę czystą wodą, a potem wysuszyć ją suszarką do włosów, prawdopodobnie trwałoby to rok".

Skąd ten nacisk na utrzymanie brzytwy w czystości? To nie jest tak, że stały kontakt z policzkiem jest na tyle toksyczny, żeby zjeść metal... prawda?

Nieprawda. "Hutnicy mówią, że stal nierdzewna nie jest wolna od plam, jest bez plam", mówi Eagar. "Będzie korodować, szczególnie w środowisku chlorkowym lub słonym." I wiecie co? "Ludzka skóra jest bardzo słona", mówi Eagar. To prawda. Twoje policzki to zagrożenie.

Możesz zatrzymać się tutaj, aby zastanowić się nad drugą stalą nierdzewną w twoim życiu - blatem kuchenki, naczyniami lub blenderem. Nie suszy się ich suszarką do włosów, a mimo to wydaje się, że dobrze sobie radzą.

"Brzytwa stalowa może być hartowana tak samo twarda jak pilnik do paznokci, a to pomaga jej zachować ostre krawędzie" - mówi Eagar. "Ale ten rodzaj stali nierdzewnej nie jest tak odporny na korozję, jak to, z czego robi się naczynia".

Jeśli chcesz ją usztywnić, rezygnujesz z jej odporności. Co oznacza, że nadchodzi super dokładne golenie kosztem wielu przyzwoitych goleń w przyszłości.

Wyjaśnia to chwilową jedwabistość pierwszych kilku dni nowej brzytwy. Wyjaśnia też opadowe opady już po kilku dniach, gdzie nagle poczujesz się, jakbyś próbował golić się z wełną stalową.

"Nieważne, jak twarda lub ostra jest krawędź", mówi Ambrosi, "i tak będzie tępa". A kiedy zrobi się tępa, a zrobi się naprawdę, prędzej czy później tępa." Także pamiętajcie by dbać o swój sprzęt.