Panowie coraz intensywniej dbają o swój wygląd i nie oznacza to bynajmniej już wymuskanej metro seksualności. Chodzi raczej o świadome zarządzanie swoim wyglądem i pilnowanie jego odpowiedniej schludności, także poprzez regularne odwiedzanie salonu fryzjerskiego. Bez regularnych wizyt u fryzjera większość panów nie wyobraża już sobie egzystowania tym bardziej, że do równania dochodzi jeszcze broda. Ten element zazwyczaj wymaga zastosowania brzytwy dla uzyskania optymalnego efektu i tak właśnie się dzieje, chociaż spora grupa mężczyzn jest zdecydowana na samodzielne radzenie sobie z tymi kwestiami. W rzeczywistości jest to bardzo trudne i czasochłonne, trudniejsze od walki o dobrze ułożoną fryzurę. Uzyskanie zdrowego wyglądu brody i jej odpowiedniego kształtu będzie dla nas wielkim wyzwaniem i tutaj właśnie pojawia się brzytwa, podstawowe narzędzie każdego barbera, przyrząd o wysokiej precyzji i szalonej ostrości. Kto raz spróbuje, będzie korzystał już z niej zawsze.
Rodzaje stali
Na początek warto się przyjrzeć stali, jej typom. Jest to niezbędne dla osób planujących własny biznes, ale także dla zwykłych posiadaczy porządnej brody.
I. Stal węglowa – najpopularniejszy rodzaj stali. Jest ona najłatwiejsza do naostrzenia i bez kłopotu można uzyskać na niej ostre krawędzie. Niestety, bardzo łatwo rdzewieje.
II. Stal nierdzewna – jest odporna na rdzewienie, ale nie da się uzyskać za dobrej ostrości i proces ostrzenia trzeba regularnie powtarzać.
III. Stal damasceńska – zdecydowanie najdroższa za względu na trudny proces produkcji, niełatwa w ostrzeniu, ale bardzo wytrzymała i zabójczo ostra.
Uchwyty
Uchwyt brzytwy jest równie ważny co jej ostrze. Najważniejszymi kwestiami są tutaj kształt i materiał wykonania rączki. Musi się ją wygonie trzymać i musi być antypoślizgowa. Popularne materiały wykonania to zielona lub czerwona stamina oraz mikarta. Dla osób ceniących sobie ładne wykonanie i efektowne przedmioty dobrym rozwiązaniem może być drewno egzotyczne lub masa perłowa, a nawet takie ciekawostki, jak skorupa żółwia.
Cechy ostrza
Oprócz materiału wykonania, szalenie ważna jest jeszcze szerokość ostrza. Liczy się ją od grzbietu do krawędzi i zazwyczaj podaje w calach. Najbardziej popularne są brzytwy o szerokości 5/8 i 6/8 cala. Szersze ostrze lepiej zbiera pianę, a ostrze węższe lepiej nadaje się do dokładnego golenia w zakamarkach. Jeśli mamy twardy zarost, powinniśmy stawiać na raczej szerokie ostrza, ponieważ oznacza to większy ciężar brzytwy i łatwiejszą pracę z trudnym zarostem.