Ostateczny przewodnik po stylu koziej bródki
16

października

Ostateczny przewodnik po stylu koziej bródki

Kozia bródka oficjalnie zastąpiła wąsy jako najbardziej dzielna fryzura na twarzy. Wydaje się, że przeważająca postawa jest taka, że w latach 90-tych lepiej jest zostawić kozie bródki z wyściełanymi ramionami kurtkami garniturowymi i szerokimi krawatami.

Nie jest tajemnicą, że broda pod brodą straciła na popularności, ale tacy faceci jak Brad Pitt, Leonardo DiCaprio i Kanye West nadal ją noszą, więc nie mogą być całkowicie niefajni, prawda?

Czasopisma o stylu mogą ci powiedzieć, że kozia bródka źle wygląda, ale uważamy, że są jeszcze sposoby, aby to zadziałało. Zebraliśmy więc kilka wskazówek, jak nosić kozią bródkę w latach dwudziestych i uciec od niej.

Ale najpierw, omówmy kilka podstaw.

CO TO JEST KOZIA BRÓDKA?

Kozia bródka jest zdefiniowana w Słowniku Oksfordzkim jako krótka, czasem spiczasta broda, która nazywa się od podobieństwa do koziej sierści na podbródku.

Marka zarostu idzie o krok dalej i definiuje kozią bródkę jako włosy zarostu wyrastające z podbródka. Podbródek jest jednym z 5 regionów, w których rośnie włos zarostu, a pozostałe to wąsy, łata duszy, policzki lub kotlety baranie, i szyja.

Kozia bródka jest często łączona z wąsami i plastrem na duszę, tworząc okrągłą brodę, która jest często błędnie oznaczana jako Van Dyke.

Kozia bródka a Van Dyke

W następnej sekcji przedstawimy rozkład każdego stylu koziej bródki, ale jest tam sporo zamieszania, więc najpierw chcemy to wyjaśnić.

Często będziecie słyszeć kozią bródkę zwaną Van Dyke, ale jest między nimi różnica.

Standardowa kozia bródka nie zawiera wąsów. Jest to niedźwiedź koła - inny styl koziej bródki - najczęściej błędnie oznaczany jako Van Dyke. Kołowa broda zawiera w sobie wąsy i tworzy - jak się domyślacie - okrąg wokół pyska.

Van Dyke zawiera również wąsy, ale nie jest połączony po bokach pyska. Van Dyke ma raczej kształt litery T w przeciwieństwie do okrągłego.

STYLE KOZY

Podzieliliśmy kozią bródkę na siedem charakterystycznych stylów.

KOZIA BRÓDKA

Standardowa kozia bródka jest po prostu wyhodowana z podbródka i łaty duszy, ale nie zawiera wąsów. Jest to Fred Durst u szczytu popularności Limp Bizkit, a baseballiści - wielu graczy baseballowych. Na ogół jest on krótszy, około pół cala do jednego cala. Nie byliśmy na Woodstock '99, ale wyobrażamy sobie, że był on bogaty w goatees.

Słynne goatees: Fred Durst, Maynard G. Krebs, Shaggy ze Scooby-Doo, Chipper Jones, Kyle Schwarber, Eric Gagne. Tak, ballplayerzy lubią ten styl.

CHIN PUFF

Podbródek jest najbardziej zbliżony do prawdziwej kozy. Podbródek, podobnie jak standardowa kozia bródka, nie posiada wąsa. Jest to standardowa kozia bródka, która jest dłuższa od podbródka i łaty duszy - ma co najmniej dwa cale długości. Pęcherz podbródka może być tak szeroki jak usta, tworząc bardziej zaokrąglony kształt, lub węższy do bardziej łezkowatego lub diamentowego kształtu.

Słynne pęczki podbródka: Gitarzysta Anthrax Scott Ian

BARDZOWE ZAGROŻENIE

Okrągła broda jest najczęstszym rodzajem koziej bródki. Kozia bródka łączy się z wąsami tworząc okrągły kształt wokół pyska. Noszona jest zarówno krótka, jak i długa, przy czym wersja dłuższa często określana jest jako długa kozia bródka. Kanye West, Idris Elba, The Rock, Brad Pitt, Brad Paisley, Leonardo DiCaprio i Common mają wszystkie noszone okrągłe brody - tak jak Guy Fieri.

Słynne okrągłe brody: Guy Fieri, Kanye West, Idris Elba, The Rock, Stone Cold Steve Austin, Frederick Douglass, Common, Manny Pacquiao, Brad Pitt, Brad Paisley, Jim Rome, itd.

ODŁĄCZONA KOZIA BRÓDKA

Inny standardowy styl koziej bródki, odłączona kozia bródka, jest podobny do okrągłej brody, ale wąsy i kozia bródka nie łączą się po bokach pyska. Jest to najłatwiejszy do uprawy styl koziej bródki, zwłaszcza dla młodszych mężczyzn. Kozią bródkę można nosić z szeroką lub mniejszą sierścią - pomyślmy o Johnny'm Deppie.

Słynne odłączone kozie bródki: Johnny Depp, Tupac, Adam Driver, John Paul White, Michael B. Jordan.

KOZIA BRÓDKA Z GROBLI

Nazwany na cześć XVII-wiecznego malarza, Anthony'ego van Dycka, kozia bródka Van Dyke łączy w sobie ptyś podbródka i wąsy (zazwyczaj wąsy na kierownicy). Okrągłe brody są czasami błędnie oznaczane jako Van Dyke, ale Van Dyke ma bardziej kształt litery T i zazwyczaj nie ma miejsca połączenia z wąsami. Kozia bródka skupia się tu naprawdę na łacie duszy, tak jak w przypadku ptysi podbródka. Pomyślcie o masce Guya Fawkesa, a to jest całkiem niezły pomysł na kształt Van Dyke'a.

Słynny Van Dyke: Anthony Van Dyck, Wild Buffalo Bill Cody, Charles I, Pierce Brosnan

BARDZIEŻA ANCHOROWA

Zarost kotwiczący jest podobny do Van Dyke'a, z wyjątkiem tego, że zamiast łączyć wąsy z ptysikiem podbródka, masz odłączoną kozią bródkę, która rozciąga się na zewnątrz wzdłuż linii szczęki. Kozia bródka powinna być szersza niż wąsy, tak aby po połączeniu kształtu wąsa, łaty duszy i koziej bródki przypominała kotwicę statku.

Słynne Brody Kotwicowe: David Beckham, Tony Stark

KOZIOŁ OFIARNY

Koza ta ma pełną, grubą, okrągłą brodę połączoną z jedno- lub dwutygodniowym pałaszem uprawianym na policzkach i szyi. Kozia bródka jest wyraźna, ale zarost na policzkach tworzy ładny kontrast. Koza kozia bródka jest naszym osobistym ulubionym modelem koziej bródki.

Słynne koziołki Scruffy: Tom Hardy, Chris Millington

JAK PRZYCIĄĆ KOZIĄ BRÓDKĘ

Bramy wymagają sporej ilości pielęgnacji, aby zachować ich kształt i długość. Zalecamy użycie trymera elektrycznego, takiego jak Brio Beardscape, aby przyciąć kozią bródkę, lub przynajmniej ustawić jej kontur. Posiadanie wysokiej jakości nożyczek do przycinania brody jest niezbędne dla bardziej skomplikowanych stylów koziej bródki, takich jak Van Dyke. Nożyczki dają więcej kontroli i precyzji niż trymer elektryczny. Aby dogłębnie przyjrzeć się tej różnicy, sprawdź nasz blog o nożycach do przycinania i nożyczkach.

Oto jak przycinać kozią bródkę:

  1. Zacznij od użycia szczotki do włosów z dzika, aby ukształtować włosy zarostu w jednolitym kierunku. Pomoże Ci to zapobiec obcinaniu włosów, których tak naprawdę nie chciałaś podcinać.
  2. Użyj trymera, aby wyciąć krawędzie i kształt koziej bródki. Uważaj, aby nie przyciąć zbyt wysoko dolnej części podbródka, chyba że kozia bródka jest naprawdę krótka. Jeśli planujesz wyhodować długą kozią bródkę, będziesz chciał mieć włosy pod brodą i na szyi. Jeśli chcesz mieć krótszą kozią bródkę, połóż palec na spodniej stronie podbródka. To mniej więcej tyle, ile chcesz, by włosy sięgały pod brodę.
  3. Usuń wszystkie włosy, których nie chcesz włączyć do koziej bródki.
  4. Aby utrzymać długość koziej bródki, użyj osłon dostarczanych wraz z trymerem elektrycznym.
  5. Użyj nożyczek do przycinania brody, aby przyciąć zbłąkane włosy. Nałóż Olejek do brody lub Balsam Użyteczny, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie i kondycję włosów i skóry. W przypadku dłuższych kóz, możesz dodać Balsamu do stylizacji, który pomoże utrzymać kozią bródkę w dobrym stanie.

JAK PRZYCIĄĆ DŁUGĄ KOZIĄ BRÓDKĘ

Jeśli masz do czynienia z długą kozią bródką, okrągłą brodą lub podbródkiem o długości większej niż kilka cali, będziesz chciał użyć nożyczek do przycinania brody na elektrycznej golarce. Większość Twoich zabiegów pielęgnacyjnych będzie polegała na przycinaniu zbłąkanych włosów oraz utrzymaniu długości i kształtu na dnie koziej bródki.

Jak wspomniano powyżej, nożyczki dają Ci dużo większą kontrolę niż nożyczki elektryczne i pozwalają na stworzenie bardziej naturalnie wyglądającej koziej bródki.

Oto jak przyciąć długą kozią bródkę:

  1. Złap grzebień za brodę i zaczesz włosy zarostu o ziarno. Pomoże Ci to dostrzec niejednolitą długość włosów. Zetnij je nożyczkami do przycinania brody. Skup się tylko na końcówkach włosów.
  2. Nożyczkami przytnij dolną część koziej bródki do pożądanej długości. Postępuj zgodnie z kształtem podbródka, aby uzyskać naturalny łuk.
  3. Za pomocą nożyczek wyceluj w dół koziej bródki. Ostre cięcie pomaga zachować bardziej naturalny wygląd koziej bródki niż w przypadku cięcia poziomego.
  4. Nałóż Olejek do brody lub Balsam Użyteczny, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie i kondycję włosów i skóry. Możesz dodać Balsamu Stylizacyjnego lub Sprayu z Solą Morską, które pomogą utrzymać kozią bródkę w dobrym stanie.

Obejrzyj film wideo z udziałem Erica, który przyciął sobie brodę nożyczkami. Nie jest to dość długa kozia bródka ani okrągły zarost, ale technika jest taka sama.

JAK WYHODOWAĆ KOZIĄ BRÓDKĘ I UCIEC OD NIEJ.

Będziemy szczerzy, kozia bródka jest trudna do zdobycia, chyba że jesteś Bradem Pittem, Tomem Hardy'm lub Idrisem Elbą - i cóż, większość z nas nie jest. Jeśli jednak jesteś oddany bródce koziej, mamy kilka wskazówek, jak ją założyć i uciec od niej.

Oczywiście, jeśli uprawiasz kozią bródkę w 2020 roku, możesz być typem faceta, który nie interesuje się trendami lub tym, co uważane jest za stylowe. Jeśli jesteś typem człowieka, który lubi po prostu robić swoje własne rzeczy, nie zwracaj uwagi na poniższe i dobrze, rób swoje.

IDŹ PO TĘ NIECHLUJNĄ KOZĘ

Oburzona koza jest naszym wyborem na najfajniejszą kozią bródkę. Jak w przypadku większości fryzur zarostowych, im większy kontrast, tym trudniej się je zdejmuje. Podobnie jak w przypadku większości fryzur, im ostrzejszy jest kontrast, tym trudniej się go zdejmuje. Podobnie jak w przypadku zarostu z zarostem z wąsami, który pomaga stworzyć gładszy kontrast i nadaje twarzy wyrazistości.

Obecny trend polega na tym, by być zadbanym i nie wyglądać na zbyt zadbanego. Chcesz zdecydować się na fryzury naturalnie wyglądające, a nie na męskie. Zarówno Tom Hardy, jak i Chris Millington nosili tę niechlujną kozę i wygląda ona na całkiem niegrzeczną.

GO LONG

Jeśli idziesz z okrągłą brodą, wyhoduj ją długo. Jeśli nie będziesz wyglądał jak jeden z wyżej wymienionych A-listerów, krótka, okrągła broda z większym prawdopodobieństwem wepchnie cię na terytorium Michaela Scotta. Oczywiście, jeśli idziesz po Michaela Scotta, miej to na uwadze (to właśnie powiedziała?).

Jeśli nie, niech krąg broda rośnie duży. Podobnie jak w przypadku pełnej brody, duża część masy i długości będzie pochodzić z szyi. Być może łatwiej będzie zacząć od wyhodowania brody, a następnie przyciąć bokobrody i policzki. Można też uprawiać długą, niechlujną kozę, trzymając trochę zarostu na bokach.

SKORZYSTAJ Z NIEJEDNOLITEJ BRODY

Jeśli twoja broda jest nierówna i nie możesz wyhodować gęstej, pełnej brody, to masz szczęście. Odłączona kozia bródka w połączeniu z odrobiną plamistości na policzkach to jeden z naszych ulubionych stylów koziej bródki.

Pomyślcie o Johnny'm Deppie, Johnie Paulu White'u (który tak się składa, że wygląda jak Johnny Depp) i Michaelu B. Jordanie. Trzymaj kozią bródkę na krótszym boku. Wystarczająca długość, aby nadać twarzy wyrazistość, jest dobra.

VAN DYKE

Nie każdy będzie w stanie ściągnąć Van Dyke'a, ale jeśli masz do tego genetyka, to trudno argumentować, że nie jest to styl badassowski. Uważamy, że najlepiej wygląda, gdy na włosach jest trochę siwizny, tworząc dystyngowany wygląd.

Chcesz osiągnąć więcej z Pierce'a Brosnana Van Dyke'a niż w absurdalnej wersji Mela Gibsona.

HISTORIA KOZIEJ BRÓDKI: DIABŁA, BEATNIKSA, I ZGODNOŚĆ

Historia koziej bródki jest dość dziwna i różni się od innych fryzur twarzy tym, że jej początki sięgają zwierzęcia.

Więc, jak poszło z kozami do twojego wuja? Spójrzmy.

W mitologii greckiej, bóstwo Pan jest zazwyczaj przedstawiane jako mające coś podobnego do koziej bródki. Pan, oczywiście, był w połowie człowiekiem, a w połowie kozą. W najwcześniejszych przekazach, Pan miał głowę kozy, więc kozia bródka była taka sama jak na kursie.

Z czasem, podobieństwo Pana przybierało coraz bardziej ludzkie elementy, ale kozia bródka i rogi utknęły.

Wraz z rozszerzaniem się chrześcijaństwa przyszedł czas powstania - przypuszczamy, że upadek byłby bardziej odpowiedni dla Szatana. Po wielkiej kampanii marketingowej mającej na celu zniechęcenie do kultu innych bogów, bóstwa takie jak Pan zostały przedstawione jako posiadające demoniczne cechy. Następnie kozia bródka zaczęła być kojarzona ze złem. W końcu to właśnie włosy zarostu z wyboru dla diabła są podobne do Pana.

W rzeczywistości dopiero w XVII wieku kozia bródka zaczęła zaczepiać się o ludzkie podbródki, kiedy flamandzki malarz Anthony van Dyck zaczął malować siebie, popisując się swoją nienazwaną jeszcze Van Dyke kozią bródką. Jego kumpel, Karol I z Anglii, malował podobną kozią bródkę, a styl ten zyskał bardzo krótką popularność na początku lat 1600.

Gdy włosy na twarzy zaczęły drastycznie spadać, kozia bródka wygasła. Oprócz sporadycznych występów takich osób, jak Napoleon Bonaparte, Wild Buffalo Bill Cody i krótkotrwałej fali dłuższych bród w XIX wieku, kozia bródka w większości trzymała się swoich ludowych korzeni.

Kozy zaczęły się pojawiać ponownie dopiero w latach 50.

KOZIOŁKI I WSPÓŁCZESNA KOZIA BRÓDKA

Koniec II wojny światowej ustąpił miejsca ruchom kontrkulturowym w całej Ameryce, w tym ruchowi beatowemu. Krótko mówiąc, ruch bitowy był pierwszą literacką zimną wojną w Ameryce.

Była to antyreformacja i antykapitalizm, który zyskał na atrakcyjności. Do 1960 roku J. Edgar Hoover, obok komunistów i jajogłowych, ogłaszał beatniksy jako jedno z trzech największych zagrożeń dla Ameryki.

W tym czasie kozia bródka stała się twarzą ruchu beatnikowego, a Maynard G. Krebs stał się jego archetypem. Krebs był stereotypowym pomocnikiem beatnika dla bohatera Dobie Gillisa w hitowym programie "The Many Loves of Dobie Gillis".

Krebs był leniwy, bez motywacji, nieinteligentny i używał takich słów jak "jak" i "tata-o". Nosił kozią bródkę bez wąsów i był przykładem tego, czym nie chciałeś być.

Kozia bródka, jak to miało miejsce w przeszłości, stała się sposobem na zidentyfikowanie złego faceta w filmach - pomyśl Hugo Drax w Moonrakerze. Stała się dziwacznym odpowiednikiem dobrego faceta o dziecięcej twarzy.

Co ciekawe, żaden z trzech pisarzy powszechnie akceptowanych jako najbardziej wpływowy z pokolenia beat (Jack Kerouac, Allen Ginsberg i William Burroughs) nigdy nie nosił goatees. Ginsberg nosił pełną brodę, ale Kerouac i Burroughs zawsze byli całkowicie ogoleni.

Wydaje się prawdopodobne, że kozia bródka nigdy nie była tak naprawdę podstawą ruchu beatnika, ale prawdopodobnie została zaadoptowana przez spóźnialskich, którzy postrzegali stereotypową kozią bródkę jako istotny element wyglądu beatnika.

Pod koniec lat 60-tych XX wieku ruch beatowy rozpłynął się na inne grupy przeciwników, a kozia bródka znów wyblakła - przynajmniej u białych mężczyzn.

Kozia bródka, a zwłaszcza okrągła broda, znalazła dom z czarnymi mężczyznami. Od Malcolma X i Stokely'ego Carmichaela po Juliusa Ervinga, kozia bródka stała się de facto fryzurą dla czarnych mężczyzn w latach 60. i późniejszych. Oczywiście, Fryderyk Douglass nosił długą, okrągłą brodę kilkaset lat wcześniej.

W LATACH 90-TYCH I W MIEJSCU PRZEWRÓCENIA SIĘ

Koniec lat 80. przyniósł dwie rzeczy, które zmieniły krajobraz zarostu: pojawienie się hip hopu i MTV. W 1990 roku hip-hop został mocno zakorzeniony jako coś więcej niż tylko przelotna moda i rozszerzał swój zasięg coraz bardziej na przedmieścia.

MTV wprowadziło hip hop do mas, a wraz z nim pojawili się pionierzy rapu z kozią bródką, tacy jak Big Daddy Kane, Ice-T, Biz Markie, Ice Cube, Easy-E, Erik B & Rakim, Digital Underground i Tupac.

Dodatek goatees do grunge rockerów takich jak Chris Cornell, Kurt Cobain i basista Nirvana Krist Novoselic sprawił, że jest on bardziej dostępny dla białych nastolatków i studentów. Na początku lat 90-tych rozpoczął się mini-rehabilitacja ruchu beatowego, a goatees wrócił ciężko.

Wkradali się na twarze takich aktorów jak Johnny Depp, Will Smith i Denzel Washington. Nawet Bruce Springsteen przeszedł przez okrągłą fazę brody. Osiągnięto punkt zwrotny, a goatees uderzył na uniwersalne poziomy.

Dla wielu mężczyzn, broda nadal była zniechęcona w miejscu pracy, ale kozia bródka została zaakceptowana.

Pod koniec wieku, niegdyś symbol buntu, stał się kamieniem węgielnym męskiej konformizmu.

KOZIA BRÓDKA W XXI WIEKU

Bródka kozia osiągnęła swoją szczytową popularność na początku lat 2000. Każdy z raperów, piosenkarzy zespołów chłopięcych, aktorów i twojego nauczyciela matematyki miał jedną. Kozia bródka była tym, co rosło, jeśli chciało się w niej zmieścić, a nie tym, co chciało się wyróżnić, i po raz kolejny zaczęła zanikać.

Ale, jak wszystkie rzeczy, które osiągają masowe poziomy popularności, wloką się one daleko poza szczytem chłodu. Esquire przypisuje Ricky'emu Gervaisowi oficjalnemu zabicie koziej bródki podczas premiery The Office w Anglii.

Jeśli postać Gervaisa ją zabiła, to kozia bródka Steve'a Carrella w amerykańskiej wersji Michaela Scotta przybiła trumnę do głowy.

Gdy pełny zarost zaczął powracać, kozia bródka po raz kolejny zaczęła schodzić w zapomnienie, wisząc na nici trzymanej przez Guya Fierisa i Kanye Westsa z całego świata.

Czy kozia bródka kiedykolwiek powróci do swojej szczytowej popularności? Hej, jeśli kozia bródka może wrócić, to myślimy, że koziołki też mogą wejść w pełny krąg.

Podsumowanie

Definicja bródki koziej
Kozia bródka definiuje kozią bródkę jako zarost, który wyrasta właśnie z podbródka. Kozia bródka jest często łączona z wąsami i plastrem na duszę, tworząc okrągłą brodę.

W firmie Beardbrand wyróżniamy siedem różnych stylów koziej bródki. Są one opisane poniżej.

Kozia bródka

Standardowa kozia bródka jest wyhodowana tylko z podbródka i łaty duszy, ale nie zawiera wąsów.

Pukiel podbródka

Jest to standardowa kozia bródka, która wydłuża się z podbródka i łaty duszy - dwa cale lub więcej.

Okrągła broda

Okrągła broda jest najczęstszym rodzajem koziej bródki. Kozia bródka łączy się z wąsami tworząc okrągły kształt wokół pyska.

Odłączona kozia bródka

Odłączona kozia bródka jest podobna do okrągłej brody, ale wąsy i kozia bródka się nie łączą.

Kozia bródka Van Dyke

Nazwany na cześć XVII-wiecznego malarza, Anthony'ego van Dycka, kozia bródka Van Dyke łączy w sobie ptyś podbródka i wąsy (zazwyczaj wąsy na kierownicy).

Zarost z kotwicy (Anchor Beard)

Zarost kotwiczony jest podobny do Van Dyke'a, z wyjątkiem tego, że zamiast łączyć wąsy z podbródkiem, masz kozią bródkę, która jest rozłączona na zewnątrz wzdłuż linii szczęki.

Koziołek Scruffy

Koza ta ma pełną, grubą, okrągłą brodę połączoną z jedno- lub dwutygodniowym pałaszem uprawianym na policzkach i szyi.