Jak opodatkowani są fryzjerzy w Chile?
16

stycznia

Jak opodatkowani są fryzjerzy w Chile?

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro Beauty
 3. Jak opodatkować ...

Ważne jest, aby usprawnić zarządzanie firmą i zapewnić rentowność każdego salonu fryzjerskiego lub kosmetycznego. W Chile ustawodawstwo pozwala salonom na zarządzanie podatkami w bardzo szczególny sposób. Fryzjerzy zarządzający własnym lokalem współistnieją z niezależnymi profesjonalistami, którzy płacą za wynajem krzesła do lokalu, w którym świadczą swoje usługi.

Łatwo jest się pomylić w kwestii rachunkowości i podatków. W tym sensie, jak fryzjerzy w Chile płacą podatki?

Na stronie Ustawa 825 o podatku od sprzedaży i usług różnicuje płacenie podatków dla osób świadczących usługi jako samodzielni fryzjerzy, w stosunku do osób będących właścicielami salonów fryzjerskich lub salonów kosmetycznych o różnej wielkości.

W przypadku, gdy posiadasz mały sklep

Urząd Skarbowy (Servicio de Impuestos Internos - SII) wyjaśnia, że osoby, które posiadają salon fryzjerski jako małą firmę i pracują w nim osobiście - mając nie więcej niż pięć asystentek - dokonują wpłaty na ubezpieczenie społeczne w wysokości 3% od uzyskanego przychodu za każdą wykonaną usługę. Musi on zostać wpłacony do kasy fiskalnej w ciągu pierwszych 12 dni następnego miesiąca.

Fryzjerzy ci są objęci podatkiem od działalności gospodarczej, zwanym podatkiem pierwszej kategorii, który należy zadeklarować w kwietniu następnego roku. Mogą też prowadzić system uproszczony system księgowości, z księgą przychodów i rozchodów. Podobnie SII wyjaśnia, że:

 • Jeżeli właściciel tego salonu fryzjerskiego podlega Globalnemu Podatkowi Uzupełniającemu z tytułu innych uzyskiwanych przez niego dochodów, to podatek ten należy uwzględnić w podstawie opodatkowania jako dochód podlegający opodatkowaniu lub zwolniony z opodatkowania z tytułu działalności fryzjerskiej prowadzonej w formie zakładu rzemieślniczego.
 • Do zapłaty podatku od towarów i usług (VAT) musi wystawić rachunek sprzedaży i usług z odpowiednimi narzutami. Aby sprawdzić te dokumenty, właściciel lokalu będzie musiał prowadzić książkę sprzedaży i zakupu.

W przypadku właściciela większego salonu fryzjerskiego

W przypadku SII, osoby wykonujące działalność "jako sami przedsiębiorcy", podlegają normalnym podatkom z ustawy o podatku dochodowym, takim jak podatek pierwszej kategorii, podatek uzupełniający globalny czy podatek dodatkowy. W tych przypadkach:

 • Dla każdego dochodu należy dokonywać comiesięcznych wpłat na ubezpieczenie społeczne.
 • Dla rejestracji swojej działalności muszą prowadzić pełną lub uproszczoną ewidencję księgową.
 • Za każdą wykonaną usługę muszą wystawić paragon sprzedaży i usług, który musi być zapisany w książce sprzedaży i zakupów.

W przypadku, gdy jesteś fryzjerem pracującym na własny rachunek w salonie kosmetycznym

W Chile istnieje układ, w którym fryzjer pracuje samodzielnie w większym salonie. Jest to tak zwany system "wypożyczania krzeseł" w salonie fryzjerskim lub kosmetycznym. W tym przypadku SII wyjaśnia, że:

 • Właściciel lokalu musi wystawić fakturę za usługę wynajmu foteli, która jest wykazywana odrębnie od podatku od towarów i usług.
 • Dochód ten podlega opodatkowaniu 18% podatkiem od towarów i usług, gdyż przedmiotem dzierżawy jest ruchomy środek trwały.
 • Fryzjer, który wynajmuje fotel, musi wystawić bilet sprzedaży i usług na przychód, który otrzymuje od swoich klientów, a który jest zwolniony z podatku od towarów i usług.

Więcej szczegółów na temat praktykowania tej modalności fakturowania znajdziesz w poniższym linku: Faktura za opłaty dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

W przypadku, gdy jesteś niezależnym fryzjerem pracującym na własny rachunek

Na stronie SII wyjaśnia że fryzjer, który zdecyduje się na samodzielną pracę w domu, świadcząc usługi samodzielnie, nie musi płacić podatku VAT. Dzieje się tak dlatego, że jego usługa jest zaliczana do drugiej kategorii podatkowej i musi on wystawiać potwierdzenia opłat.

Jak zarządzać moimi podatkami, jeśli płacę kartą?

Od 2015 r. bony lub talony wydawane przez terminale POS (ang. point-of-sale) umożliwiające zapłatę kartą kredytową lub debetową są ważne jako paragon w przypadku sprzedaży produktów lub usług, podał Portal ekonomiczny i biznesowy gazety El Mercurio..

Jak opodatkowani są fryzjerzy w Chile, jeśli płacą kartą kredytową?

W przypadku fryzjerów SII wyjaśnił El Mercurio, że bony te nie zastępują paragonów w przypadku tych, którzy wydają potwierdzenia opłat:

 • Podatnik rejestruje codziennie w księgach rachunkowych wystawiane zawsze przez siebie dowody sprzedaży albo formularz terminala sprzedaży.
 • Jeśli przeprowadzają transakcje kartami kredytowymi lub debetowymi, które nie wymagają paragonów, muszą mimo wszystko wystawić dowód opłaty i musi on zostać zapisany w tej samej księdze. Wreszcie, ta usługa nie płaci podatku VAT od Twojego miesięcznego zwrotu.

Jeśli nadal masz wątpliwości, pozwól eksperci aby ci doradzić, użyj oprogramowanie dla salonów fryzjerskich.

Możesz być również zainteresowany:

 1. Profesjonalna koloryzacja dla włosów i salonów fryzjerskich
 2. Trendy w paznokciach na 2019 r.
 3. Główne wydatki salonu fryzjerskiego
 4. System salonu fryzjerskiego